Jak przeprowadzić migrację systemu operacyjnego na dysk SSD

SSD – dysk półprzewodnikowy: rodzaj twardego dysku, który jest wykonany przez półprzewodnikowy elektroniczny układ pamięci i składa się z jednostki sterującej (układ flash) i jednostki pamięci (DRAM – układ pamięci dynamicznego dostępu losowego). Jest taki sam jak zwykły dysk twardy pod wieloma względami, w definiowaniu i ustalaniu interfejsu, funkcji i użytkowania oraz w wyglądzie i rozmiarze. Jest szeroko stosowany w wojsku, branży IT, lotnictwie i wielu innych dziedzinach.

HDD – Hard Disk Drive: Jest to najbardziej podstawowa pamięć komputera. Zwykle dysk lokalny zawierający dyski C, D i F w komputerze są dyskami twardymi. Pojemność wspólnego dysku może wynosić 80G, 160G, 750G, 1TB, 2TB … Podzielone przez wolumin, są PATA, SATA, SCSI … PATA ma dużą pojemność, ale niską cenę, dzięki czemu nadaje się do użytku domowego. SCSI ma porównywalnie małą pojemność i jest drogi, ale ma dobrą wydajność i wyższą stabilność, dlatego zwykle stosuje się go w dziedzinie zaawansowanych technologii.

Dlaczego musisz przeprowadzić migrację systemu operacyjnego na dysk SSD?

Dysk SSD ma wiele zalet:

 • Ma szybszą prędkość odczytu i zapisu niż tradycyjny dysk twardy.
 • Minimalizuje ryzyko utraty danych z powodu potrząsania i stukania.
 • Ma niższe zużycie energii niż tradycyjny dysk twardy.
 • Kiedy działa, nie ma hałasu.
 • Może pracować w szerokim zakresie temperatur (najczęściej od -10 do 70 ℃) niż dysk tradycyjny (od 5 do 55 ℃).
 • Jest lekki i łatwy do przenoszenia.

Ponieważ dysk SSD zapewnia szybszą prędkość przetwarzania niż zwykłe dyski twarde, lepszym wyborem jest ustawienie dysku SSD jako dysku systemowego, aby uzyskać lepszą wydajność i skrócić czas rozruchu. Jeśli jednak chcesz uruchomić swój oryginalny system i programy na nowym dysku, co powinieneś zrobić?
Dostajesz nowy dysk twardy, którego rozmiar jest większy niż 2 TB i który musi zostać zainicjowany jako styl GPT, aby można go było w pełni wykorzystać. Następnie, jeśli chcesz go zastąpić bieżącym małym dyskiem systemowym w stylu MBR, co powinieneś zrobić?
AOMEI Partition Assistant wprowadza nową funkcję o nazwie „Migrate OS to SSD Wizard”, która jest specjalnie zaprojektowana dla użytkowników, którzy chcą szybko migrować system operacyjny ze starego dysku twardego do nowego lub SSD bez ponownej instalacji systemu operacyjnego Windows i aplikacji i to Obsługuje dyski MBR i GPT. Dzięki temu oprogramowaniu nie musisz już martwić się problemami wymienionymi powyżej. Po prostu je wszystkie do asystenta partycji. Rozwiąże je wszystkie dzięki łatwym operacjom i bardzo Cię usatysfakcjonuje.

Zanim to zrobisz

Jeśli będziesz bazował na opisanych poniżej metodach i nie będziesz miał odpowiedniej wiedzy co robisz to lepiej skontaktuj się z profesjonalną firmą odzyskującą dane. Pamiętaj, że operacje zapisu na dysku są nieodwracalne w skutkach. Zadbaj o bezpieczeństwo danych.

Jeśli chcesz przeprowadzić migrację systemu operacyjnego z dysku MBR na dysk GPT, upewnij się, że Twoja płyta główna obsługuje rozruch EFI lub UEFI.

Przewodnik krok po kroku do migracji systemu operacyjnego

Wskazówki: Aby postępować zgodnie z tym przewodnikiem, pobierz AOMEI Partition Assistant Professional

Krok 1. Zainstaluj i uruchom Aomei Partition Assistant. Wyświetli informacje o partycji na dysku w głównym interfejsie. Następnie kliknij „Przenieś OS na SSD lub HDD” po lewej stronie pod kolumną Wizards. W wyskakującym okienku kliknij „Dalej”, aby kontynuować.

migrate os to ssd

Krok 2. W następnym oknie wybierz partycję lub nieprzydzielone miejsce na dysku docelowym (SSD), a następnie kliknij „Dalej”.

select destination

Krok 3. W tym oknie możesz modyfikować informacje (w tym rozmiar, lokalizację i literę dysku) partycji na nowym dysku, oczywiście, możesz zachować domyślne ustawienia.

resize new system partition

Krok 4. Po ustawieniu wszystkich informacji, kliknij „Dalej”, aby przeczytać notatkę o „Boot Operating System”.

boot operating system

Krok 5. Kliknij „Zakończ” z powrotem do głównego interfejsu, w którym można wyświetlić podgląd zmian. Aby zapisać zmiany, kliknij przycisk „Zastosuj”, aby zatwierdzić „Oczekujące operacje”.

migrate os preview

 • Uwaga:
  – Ta operacja dotyczy partycji systemowej, więc operacja zostanie zakończona w trybie PreOS.
  – Jeśli przeprowadzasz migrację systemu operacyjnego między dyskami MBR i GPT, wprowadź BIOS i zmień ustawienia rozruchu (dotyczące ustawień rozruchu, zapoznaj się z płytą główną lub instrukcją komputera) po zakończeniu migracji systemu operacyjnego.