PROFESJONALNE ODZYSKIWANIE DANYCH

Jednym z najistotniejszych czynników, w punktu widzenia klienta, w aspekcie wyboru firmy której chce powierzyć realizację usługi odzyskiwania danych powinien być jej profesjonalizm oraz skuteczność.

Ale jak zweryfikować ten profesjonalizm, jeśli trzeba dokonać wyboru usługodawcy spośród wielu firm na rynku?

Otóż, na wysoką skuteczność oraz profesjonalizm składa się kilka czynników:

 1. Doświadczenie firmy w realizacji usług odzyskiwania danych – istnieje duże niebezpieczeństwo, iż podmiot który niedawno pojawił się na rynku dopiero się uczy. Czy chcieliby Państwo żeby uczył się właśnie na waszym przypadku?
  Praca z uszkodzonymi nośnikami to wiele powtarzalnych czynności manualnych (np. wymiana głowic), wymagających doskonałej precyzji, perfekcji w działaniu oraz wielokrotnego wykonania podobnych czynności, by nie doszło do zniszczenia delikatnych podzespołów w trakcie wykonywanej operacji. Przymioty te można posiąść w efekcie wykonywania przez wiele lat codziennej pracy z dyskami twardymi.
  Odzyskiwanie danych wymaga również rozległej wiedzy obejmującej m.in. znajomość budowy dysków, zarówno fizycznej, jak i tej logicznej, a także znajomość systemów operacyjnych, czy systemów plików.
 2. Infrastruktura – odpowiednie wyposażenie to drugi ważny czynnik, mający wpływ na skuteczność odzyskiwania danych. W wielu wypadkach praca nad nośnikami wymaga warunków
  laboratoryjnych, czyli wyposażenia w m.in. w komorę bezpyłową, tak by nawet minimalne drobinki niewidoczne gołym okiem, a unoszące się w powietrzu nie zakłóciły procesu przywracania dostępu do danych.
  Na wyposażeniu profesjonalnego serwisu powinny znaleźć się również urządzenia oraz oprogramowanie światowej klasy, stanowiące standardy w pracy data recovery. Skutecznego odzyskiwania danych nie ma również bez części zamiennych, czyli tzw. donorów, tj. dysków dawców, których podzespoły wykorzystywane są w odzyskiwaniu danych. Dawcą nie może być dowolny dysk – by możliwe było wyczytanie przy jego użyciu danych z nośnika uszkodzonego, musi mieć parametry możliwie najbardziej zbliżone do niego. Często wydaje się, że nie ma nic prostszego od znalezienia odpowiedniego dawcy – nic bardziej mylnego. Niezwykle często zdarza się, iż dyski takie nie są już sprzedawane w sklepach jako nowe, ponieważ zastąpiły je nowe  modele (okres żywotności danego modelu dysku jest stosunkowo krótki, producenci systematycznie wprowadzają zmiany w konstrukcji nośników i regularnie wypuszczają na rynek kolejne, nowe modele), z drugiej zaś strony są jeszcze na tyle świeże, że nie trafiają do tzw. drugiego obiegu, czyli nie są jeszcze wyprzedawane przez ich dotychczasowych użytkowników, na skutek wymiany na nowszy sprzęt. Dlatego zdarza się, iż poszukiwanie dysku dawcy podzespołów zajmuje stosunkowo długi czas, bo wymaga sprowadzenia z innej części świata.
 3. Szkolenie – by stać się specjalistą z zakresu odzyskiwania danych konieczne jest doświadczenie zdobywane w codziennej pracy, wspieranej najlepiej regularnymi szkoleniami. Postęp technologiczny jest w tej chwili niezwykle szybki, nieustannie zamieniają się parametry nośników, a wraz z pojawianiem się nowych nośników zmieniają się typy usterek oraz metody uzyskiwania dostępu do danych. W związku z tym by skutecznie świadczyć usługi odzyskiwania danych, przez cały czas należy być na bieżąco ze zmianami zachodzącymi w branży data recovery.
 4. Zadowolenie klientów – to najważniejszy element realizacji usług z punktu widzenia świadczącej je firmy. Usługa odzyskiwania danych zrealizowana skutecznie, w możliwie najkrótszym terminie, z zachowaniem procedur bezpieczeństwa i poufności, przy dobrej komunikacji z klientem, musi zakończyć się zadowoleniem klienta. Profesjonalne podmioty mają zwykle wdrożone polityki jakości obsługi klienta i traktują go tak, jak same chciałyby być traktowane na jego miejscu, czyli z zachowaniem najwyższych standardów. Jest to ważne szczególnie teraz, kiedy w dobie łatwego dostępu do informacji, łatwo stracić dobre imię, na skutek negatywnych opinii klientów wyrażonych na łamach Internetu. Dlatego profesjonalny podmiot, dbający o  zadowolenie klientów może pochwalić się dobrymi opiniami oraz otrzymanymi referencjami.

Wszystkie te czynniki wymagają dosyć dużych inwestycji oraz wdrożenia licznych procedur, co szczególnie w początkowym etapie działalności przedsiębiorstw jest trudne do realizacji. Z drugiej zaś strony, z tychże właśnie powodów usługi świadczone przez profesjonalne firmy są zwykle nieco droższe od tych wykonywanych przez przypadkowe osoby, w warunkach daleko odbiegających od przyjętych w tym zakresie standardów. Dlatego przed wyborem wykonawcy usługi, warto zadać sobie pytanie czy teoretycznie nieco niższym kosztem, na pewno chcemy powierzyć swoje
dane w ręce osoby niedoświadczonej, która dopiero będzie uczyć się na naszym przypadku. Może się bowiem okazać się, iż nauka ta będzie zdecydowanie bardziej kosztowna, bo brak profesjonalizmu może doprowadzić pogorszenia stanu nośnika, a w najgorszej sytuacji do zniszczenia go w takim stopniu, że danych nie odzyska już żadne, nawet najlepiej przygotowane do tego laboratorium.

PAMIĘTAJ!!!    Starannie wybierz firmę odzyskującą dane

Bezpieczeństwo danych to Twoje najważniejsze wyzwanie. Profesjonalna firma zajmująca się odzyskiwaniem danych to jedyna droga do przywrócenie dostępu do danych.