Czy dyski SSD mogą bezpiecznie usuwać Twoje dane?

Chcesz bezpiecznie usunąć dysk SSD i zastanawiasz się, jak to zrobić? Oto, co powinieneś wiedzieć o usuwaniu dysków SSD i jak możesz upewnić się, że Twoje dane zostaną naprawdę usunięte.

Sposób, w jaki dysk półprzewodnikowy (SSD) obsługuje usuwanie plików, oznacza, że ​​naciśnięcie przycisku Usuń nie zawsze jest tym, na co wygląda. Ponieważ techniki odzyskiwania danych wciąż się poprawiają, zwiększa się Twoja szansa na ich zniszczenie.

Co się dzieje, gdy klikniesz Usuń

Naciskasz usuń, a plik znika z ekranu. Ale co się właściwie dzieje, gdy klikniesz Usuń? Czy usunięcie pliku naprawdę powoduje jego usunięcie?

Usuwanie pliku to proces wieloetapowy. Gdy usuniesz plik po raz pierwszy, po prostu przenosi się on do Kosza (lub Kosza). Zawartość pliku pozostaje nienaruszona. Pozwala nam to odzyskać pliki, które przypadkowo usuniemy.

Następnym krokiem jest usunięcie go z Kosza (lub użycie Shift + Delete, by usunąć go bezpośrednio). Większość systemów operacyjnych śledzi pliki za pomocą „wskaźników”. Każdy plik i folder ma wskaźnik informujący system plików, gdzie dokładnie szukać pliku. Po usunięciu pliku z Kosza system Windows usuwa wskaźnik i zaznacza sektory dysku zawierające dane dostępne do nadpisania.

W eksploratorze plików plik zniknął. W praktyce jednak, dopóki sektor dysku zawierający istniejące dane nie zostanie nadpisany, dane pliku nadal istnieją. Dlatego programy do odzyskiwania plików mogą przywracać pliki. Co więcej, dlatego niektóre programy do odzyskiwania plików mogą odzyskać części plików — sektor zawierający stare dane nie został całkowicie nadpisany, pozostawiając niektóre dane nienaruszone.

Tak działa usuwanie plików na zwykłym dysku twardym. Dyski SSD działają inaczej.

Czym różnią się dyski SSD od dysków twardych?

Dyski SSD różnią się od zwykłych dysków twardych przede wszystkim dlatego, że do rejestrowania danych wykorzystują różne technologie. HDD to obracający się talerz, który zapisuje dane za pomocą ruchomego mechanicznego ramienia. Dysk SSD jest bardziej podobny do karty pamięci Flash, przechowującej informacje w komórkach. Aby zapisać nowe dane w komórce, dysk musi najpierw skasować istniejące dane.

W tym miejscu pojawia się polecenie TRIM. Podczas normalnej pracy dyski SSD zasadniczo szybko zerują dane zawierające komórkę przed ponownym zapisaniem danych. Dyski SSD zachowują kontrolę nad miejscem zapisu danych w komórkach. Oznacza to, że system operacyjny może zażądać zapisania danych w bloku 1000, podczas gdy tabela wskaźników SSD zawiera zupełnie inną liczbę. Nazywa się to wyrównywaniem zużycia.

Dane są zapisywane i pobierane, ale istnieją różnice. Proces ten umożliwia dyskom SSD zarządzanie danymi, zawsze przydzielając już wyzerowany blok do procesu zapisu, zapewniając jednocześnie degradację pamięci Flash w równym tempie.

Oczywiście nie może być wieczne zerowanych bloków. I chociaż dysk SSD wie, jak przekierować swoje wskaźniki do wstępnie zerowanych bloków, nie wie o blokach oznaczonych przez system operacyjny jako nieużywane. W tym miejscu wkracza TRIM. Polecenie TRIM umożliwia systemowi operacyjnemu poinformowanie dysku SSD o tym, które bloki są dostępne do wstępnego zerowania, oszczędzając czas i utrzymując szybki proces zapisu.

Jednak TRIM nie usuwa bezpiecznie danych. Ponieważ kontroler sprzętowy SSD decyduje o poziomie bloków, nie możesz być całkowicie pewien, kiedy Twój dysk zakończy zadanie. Co więcej, dyski SSD wykorzystują niewielką ilość nieprzydzielonego miejsca jako bufor podczas procesu niwelowania zużycia, zasadniczo przechowując zapis danych. Niestety oznacza to, że dyski SSD są podatne na szereg technik odzyskiwania danych.

Jak trwale usunąć dane z dysku SSD?

Teraz, gdy dokładnie rozumiemy, co się dzieje z naszym dyskiem SSD, nadszedł czas, aby dokładnie zastanowić się, jak trwale usunąć dane z dysku SSD .

Istnieje kilka powszechnie akceptowanych metod i narzędzi, które niemal gwarantują całkowite wyczyszczenie dysku SSD.

Bezpieczne wymazywanie dysków SSD za pomocą oprogramowania producenta

Pierwsza metoda polega na użyciu funkcji Secure Erase. Secure Erase ma bardzo wysoki wskaźnik sukcesu, ale niektóre badania wykazały, że polecenie jest źle zaimplementowane, a zatem dane pozostają na dysku. Bezpieczne wymazywanie można wykonać w systemie operacyjnym (jeśli dysk docelowy nie zawiera podstawowego systemu operacyjnego) lub skorzystać ze środowiska Linux Live.

Wielu producentów dysków SSD opracowuje narzędzia do zarządzania sprzętem, które obsługują funkcje Secure Erase:

Bezpieczne wymazywanie dysków SSD za pomocą programu Parted Magic

Wielu ekspertów zaleca używanie Parted Magic zamiast narzędzi opracowanych przez producenta. Parted Magic to cała dystrybucja Linuksa zawierająca wszelkiego rodzaju narzędzia do wymazywania dysku i zarządzania partycjami. Narzędzie kosztuje ok 60 zł, ale masz dostęp do pakietu na zawsze, kiedy tylko go potrzebujesz.

Parted Magic to bootowalne środowisko Linux, co oznacza, że instalujesz je na dysku USB i uruchamiasz stamtąd . Oto krótka lista dokładnie tego, co musisz zrobić:

  • Pobierz Parted Magic i stwórz montowany dysk USB za pomocą Unetbootin.
  • Uruchom dysk i wybierz opcję 1, Ustawienia domyślne .
  • Po uruchomieniu przejdź do Start (na dole po lewej)> Narzędzia systemowe> Wymaż dysk .
  • Wybierz polecenie Internal: Secure Erase zapisuje zera w całym obszarze danych , a następnie potwierdź dysk, który chcesz usunąć na następnym ekranie.
  • Jeśli zostaniesz poinformowany, że dysk jest „zamrożony”, musisz kliknąć przycisk Uśpij i powtarzać ten proces, aż będziesz mógł przejść dalej. Jeśli dysk wskazuje na wymaganie hasła, pozostaw hasło „NULL”.
  • Potwierdź, że przeczytałeś i zrozumiałeś ryzyko, a następnie naciśnij Tak , aby wymazać dysk.

Czyszczenie dysku SSD za pomocą PSID Revert

W niektórych przypadkach dysk SSD nie zostanie wyczyszczony z powodu szyfrowania sprzętowego. W tych szczególnych przypadkach czasami można użyć identyfikatora bezpieczeństwa fizycznego urządzenia (PSID) w celu przywrócenia PSID. PSID Revert skutecznie kryptograficznie wymazuje dysk, a następnie przywraca go do ustawień fabrycznych.

PSID Revert wymazuje cały dysk. Ten proces działa również wtedy, gdy dysk jest zaszyfrowany sprzętowo, ale nie zaszyfrowany przy użyciu oprogramowania innej firmy. Sprawdź, czy Twój dysk obsługuje PSID Revert, wyszukując w Internecie hasło „[nazwa Twojego dysku] PSID Revert”.

Czy funkcja Secure Erase całkowicie usuwa dane z dysku SSD?

Metody Secure Erase powinny teoretycznie usunąć wszystkie dane z dysku w pierwszym przebiegu. Jednak, jak pokazało kilka badań, słabo zaimplementowane lub wadliwe wersje Secure Erase mogą powodować utrzymywanie się danych. Te dane można odzyskać. Najlepszą metodą jest wykonanie co najmniej dwóch pełnych procesów bezpiecznego wymazywania, aby upewnić się, że każda komórka SSD jest całkowicie czysta.

W przeciwnym razie, jeśli nie sprzedajesz dysku i chcesz go zniszczyć, po prostu uderzaj w dysk SSD kilkakrotnie młotkiem. Należy pamiętać, że spowoduje to zniszczenie zawartości dysku, a także samego dysku. Ale przynajmniej twoje dane będą nie do odzyskania.