Co warto wiedzieć o korzystaniu ze SMART SSD

Co warto wiedzieć o korzystaniu ze SMART SSD oto jest pytanie.

Ten przegląd atrybutów SMART na dyskach SSD wyjaśnia, w jaki sposób organizacje mogą je dobrze wykorzystać. Dyski SMART SSD zapewniają spokój o żywotność urządzenia dlatego pytanie co warto wiedzieć o korzystaniu ze SMART SSD jest jak najbardziej zasadne.

S.M.A.R.T. (System monitorowania i powiadamiania o błędach działania dysku twardego) został wprowadzony przez IBM. Został on stworzony w celu monitorowania stanu dysku za pomocą różnych metod i narzędzi. Pojedynczy dysk twardy ATA może zawierać do 30 takich zmierzonych wartości (atrybutów). Niektóre z nich bezpośrednio lub pośrednio wpływają na stan zdrowia dysku twardego, a inne zawierają informacje statystyczne.

Zgodnie ze specyfikacją S.M.A.R.T. gdy zostanie wykryty problem, dysk powinien działać przez co najmniej 24 godziny, aby wykonać kopię zapasową danych. Ale w wielu przypadkach ten czas nie wystarcza – dlatego ważne jest, aby rozpoznać problemy i przygotować się, zanim będzie za późno..

Większość użytkowników dysków SSD rozumie, że dyski SSD podlegają zużyciu. Jednak niewielu zdaje sobie sprawę, że statystyki zużycia dysków SSD i inne ważne parametry są stale mierzone przez sam dysk SSD.

Co warto wiedzieć o korzystaniu ze SMART SSD

Informacje te są na wyciągnięcie ręki użytkownika dzięki dostępności atrybutów SMART SSD — technologii samo-monitorowania, analizy i raportowania.

Co oznacza SMART na dyskach SSD

Atrybuty SMART stanowią podzbiór statystyk wewnętrznych, które wewnętrzny kontroler dysku SSD utrzymuje w celu zarządzania jego układami pamięci flash NAND. Kontroler zarządza zużyciem pamięci NAND flash poprzez równoważenie zużycia i zarządzanie bad blokami. Ma własną szczegółową wiedzę na temat tego, ile ruchu obsługuje dysk SSD i ile więcej może zająć, zanim stanie się problematyczny.

Przydatny skonsolidowany zbiór danych jest dostępny dla zainteresowanych stron za pośrednictwem atrybutów SMART SSD.

Krótka historia atrybutów SMART na dyskach SSD

Atrybuty SMART pojawiły się w dyskach HDD już w 1995 roku, ale ich popularność znacznie wzrosła wraz z pojawieniem się dysków SSD. Statystyki dotyczące dysków twardych były trudne do zrozumienia, chyba że administratorzy dokładnie zrozumieli wewnętrzne działanie dysków twardych i ich reakcje na różne mechanizmy zużycia. Dyski SSD są nieco prostsze, ponieważ ich mechanizmy zużycia są stosunkowo proste: użytkownicy mogą liczyć zapisy i rejestrować, ile zapasowych bloków pamięci flash dysku SSD uległo awarii.

We wczesnych dniach powszechnego używania dysków SSD, które miały miejsce wkrótce po tym, jak ceny pamięci NAND flash spadły poniżej cen DRAM w 2004 r., producenci dysków twardych i dysków SSD byli zmuszeni do walki. Producenci dysków SSD krytykowali dyski twarde i ogólnie kwestionowali wytrzymałość systemów mechanicznych. Producenci dysków twardych zareagowali uczciwie, zwracając uwagę na incydenty awarii dysków SSD spowodowane złym zarządzaniem pamięcią flash NAND w użyciu w tamtym czasie.

Aby poprawić swoją zepsutą reputację, producenci dysków SSD pracowali wspólnie nad ulepszeniem swoich algorytmów zarządzania zużyciem i stworzyli bardziej odporne dyski SSD. Jednocześnie wielu z nich dodało atrybuty SMART, aby umożliwić swoim klientom monitorowanie zużycia dysków SSD i zrozumienie, w jaki sposób SSD i ich obciążenia robocze współdziałają ze sobą.

Korzyści z użytkowania SMART SSD

Najważniejszą zaletą SMART SSD jest to, że dostarcza dane do monitorowania zużycia dysku SSD , o ile użytkownicy rozumieją, jak je strawić. Dane te są ważne dla aplikacji o wysokiej niezawodności, takich jak sterowanie przemysłowe.

Na przykład, gdy organizacja zainstaluje ramię robota produkcyjnego, może ono pozostawać w użyciu przez dziesięciolecia. Dysk SSD nie powinien ulec nieprzewidywalnej awarii w tego rodzaju środowisku. Dzięki atrybutom SMART użytkownicy mogą ustawić oprogramowanie kontrolera tak, aby co miesiąc sprawdzało dysk SSD w celu sprawdzenia jego stanu, a następnie z dużym wyprzedzeniem zgłaszało operatorowi, czy konieczne jest zduplikowanie i wymiana dysku SSD.

To samo dotyczy mniej wymagających środowisk o wysokiej niezawodności. Przetwarzanie transakcji to aplikacja o dużym obciążeniu zapisu, a duże obciążenia zapisu przyspieszają zużycie. Błąd danych może szybko spowodować warte miliony dolarów błędne transakcje, więc dysk SSD nie może zawieść w trakcie jego użytkowania. Atrybuty SMART umożliwiają systemowi monitorowanie własnego stanu zdrowia i ostrzeganie ekipy naprawczej, gdy dysk SSD prawdopodobnie ulegnie awarii, co umożliwia wymianę go, zanim spowoduje katastrofę.

Chociaż te przykłady są ekstremalne, atrybuty SMART mogą również zapewnić użytkownikom komputerów PC większą pewność, że ich dysk SSD prawdopodobnie nie ulegnie nagłej awarii w najbliższym czasie. Niektórzy użytkownicy komputerów PC twierdzą, że odkryli, że atrybuty SMART ich dysków SSD pocieszyły ich, wskazując, że dysk SSD w komputerach PC prawdopodobnie nie zużyje się w ciągu najbliższych 100 lat.

Braki w atrybutach SMART

Istnieje kilka standardów regulujących atrybuty SMART, więc każdy dysk SSD opowiada swoją historię inaczej niż następny.

Sprzedawcy udostępniają własną listę atrybutów w swoim ulubionym formacie. Niektórzy dostawcy udostępniają różne zestawy atrybutów w różnych formatach. Dostarczają również atrybuty dla różnych modeli w ramach własnej oferty produktowej. Użytkownik musi zbadać te atrybuty z dobrą wiedzą, jak je odczytać dla konkretnego dysku SSD, z którego korzysta system.

Dla centrum danych jest to akceptowalna sytuacja, ponieważ ten sam zestaw atrybutów może dotyczyć dziesiątek tysięcy dysków SSD , w którym to przypadku odrobina kodowania opłaciłaby się solidną informacją zwrotną na dużej grupie urządzeń. Użytkownicy komputerów PC prawdopodobnie uznają to za trudne, ponieważ muszą znaleźć odpowiedni dekoder dla dowolnego dysku SSD znajdującego się w ich komputerze.

Uwagi dotyczące użytkowania

Ponieważ informacje SMART SSD są ukryte głęboko w sprzęcie, najłatwiejszym sposobem uzyskania do nich dostępu jest narzędzie zaprojektowane do dostępu do atrybutów. Na przykład Intel zapewnia takie narzędzia , a Kingston oferuje narzędzie do własnych dysków SSD.

Istnieje wiele innych darmowych narzędzi do dostępu SMART, ale producent dysków SSD Crucial, którego właścicielem jest Micron, twierdzi, że użytkownicy nie mogą ufać wszystkim tym monitorom i zapewnia narzędzie dla własnych dysków SSD. Inni dostawcy dysków SSD mają podobne narzędzia.

Niezależnie jednak od potrzeb, możesz być pewien, że istnieje sposób, aby z dużym wyprzedzeniem zrozumieć, czy dysk SSD będzie działał jeszcze kilka dni lub lat w oparciu o jego obecne obciążenie. Wprowadzenie odpowiednich narzędzi może wymagać pewnego wysiłku, ale atrybuty SMART zapewniają użytkownikom zrozumienie obciążenia dysku SSD i czasu jego działania w tych warunkach.