Odzyskiwanie danych z przenośnych dysków SSD Samsung T5 i T7

Wyjście Samsunga z rynku elektromechanicznych dysków twardych w 2011 roku zaszokowało wiele osób w świecie przechowywania danych. Wśród producentów OEM, profesjonalnych użytkowników i prosumentów oferta dysków Spinpoint zyskała godną pozazdroszczenia reputację dzięki wydajności i niezawodności. I chociaż Samsung mógł nie cieszyć się udziałem w rynku Seagate czy Western Digital – ich wyjście pokazało, że nic nie jest przewidywalne w krainie dysków twardych.

Samsung nadal będzie produkował dyski, ale tylko w wersji półprzewodnikowej. Na rok przed wyjściem z rynku dysków mechanicznych koreański gigant elektroniczny wprowadził na rynek serię dysków SSD 830, a rok później serię 840. Ta ostatnia seria dysków była pionierska, ponieważ pozwoliła Samsungowi udowodnić rynkowi głównego nurtu, że 3-bitowa pamięć MLC NAND może oferować niezawodność, stabilność i wysoką wydajność dysków półprzewodnikowych.

Pionierski duch Samsunga nie zatrzymał się na typie pamięci NAND, którego używali. W 2015 roku wprowadzili zewnętrzne dyski SSD o rozmiarze karty kredytowej T1. Byli jednym z pierwszych producentów dysków na dużą skalę, którzy zaoferowali miniaturową przenośną pamięć masową SSD. Zgrabny T1 (z kontrolerem MGX) można było łatwo wsunąć do kieszeni i udowodnił, że nie wszystkie dyski zewnętrzne muszą być mechaniczne i mogą być nawet całkiem eleganckimi urządzeniami.

img-2
Dysk SSD Samsung T5

W 2017 roku Samsung wprowadził na rynek dysk zewnętrzny T5 (modele takie jak MU-PA250B, MU-PA500B, MU-PA1T0B i MU-PA2T0B) o pojemności 250 GB, 500 GB, 1 TB i 2 TB. Dyski te wykorzystywały 64-warstwowy V-NAND, port USB 3.1 typu C i metalową obudowę, która służyła jako radiator. Nie tylko to, ale wyjątkowo jak na zewnętrzny dysk SSD, obsługiwał TRIM. (Umożliwiła to płyta mostka kompatybilna z UASP). W 2020 roku widzieliśmy wprowadzenie ich przenośnego dysku T7, takiego jak MU-PC500R, Mu-PC1TOR i MU-PC2TOT. Ten 128-warstwowy dysk 3D TLC NAND (wykorzystujący „lite” wersję kontrolera Pablo) byłby ich pierwszym dyskiem zewnętrznym opartym na NVMe i oferował błyskawiczne sekwencyjne prędkości odczytu i zapisu przekraczające 1000 Mb/s.

Tak innowacyjne, jak zewnętrzne dyski SSD Samsung z serii T. Nie są bez problemów. Ich kontrolery MGX i Pablo mogą się zablokować, ich oprogramowanie układowe może ulec degradacji, bootloader może zawieść, a ich komórki NAND mogą rozwinąć nienaprawialne błędy bitowe. Podobnie jak w przypadku każdego dysku, tabele partycji (exFAT, HFS+) mogą ulec uszkodzeniu lub zniknąć.

img-3

Typowe objawy awarii zewnętrznego dysku SSD Samsung T5 lub T7.

 • Po podłączeniu Samsunga T5 lub T7 do systemu Windows mamy komunikat, że „parametr jest nieprawidłowy”
 • W programie Samsung Magician pojawia się komunikat „Nie podłączono przenośnego dysku SSD Samsung”
 • Samsung T5 lub T7 pojawia się jako „niesformatowany” w systemie Windows.
 • Samsung T5 lub T7 nie pojawia się w Finderze.
 • Samsung T5 lub T7 nie pojawia się w Eksploratorze Windows.
 • Niebieskie światło na T5 lub T7 miga lub miga, ale nie pojawiają się żadne dane.
 • Światło Dysku T5 lub T7 świeci na niebiesko, ale dysk nie jest rozpoznawany przez komputer.

Dlaczego Twój Samsung T5 lub T7 nie jest już rozpoznawany przez Twój komputer…

 • Bootloader na dysku Samsung SSD mógł ulec uszkodzeniu. Bootloader to zestaw mikrokodów instruktażowych służących do ładowania oprogramowania układowego podczas inicjalizacji dysku.
 • Twój dysk zewnętrzny mógł być narażony na przepięcie. Na przykład komputer hosta mógł doświadczyć skoku napięcia, a Twój Samsung T5 lub T7 został poddany zbyt wysokiemu napięciu przez jeden z portów USB. Napięcie znamionowe dysku Samsung wynosi 5V. Każde napięcie powyżej tego może go uszkodzić.
 • Ta tabela partycji dysku mogła zostać uszkodzona. ExFat to fabryczny domyślny schemat partycjonowania modeli T5 i T7. Jednak niektórzy użytkownicy ponownie sformatują ten typ partycji na NTFS, APFS lub HFS+. Te systemy plików mogą ulec uszkodzeniu z powodu problemów z oprogramowaniem układowym lub pełnego zapełnienia dysku. Zdarzenia te mogą spowodować, że dysk nie zostanie rozpoznany przez komputer.
 • Możliwe, że warstwa Flash Translation Layer (lub translator) dysku T5 lub T7 uległa awarii. FTL wykonuje kluczowe zadanie tłumaczenia sektorów logicznych na dysku na adresy fizyczne. Działa jak indeks książki na dysku, ale gdy zawiedzie, dane będą niedostępne.
img-4
Samsung T7

Istnieje kilka możliwych powodów, dla których Twój przenośny dysk Samsung T5 lub T7 nie jest już rozpoznawany przez Windows 10/11 lub MacOS.

Jak odzyskać dane z przenośnego dysku SSD Samsung T5 lub T7 ?

Ważna uwaga : W systemie Windows może pojawić się komunikat, taki jak „Musisz sformatować dysk w stacji E: przed użyciem. Czy chcesz to sformatować?„. W żadnym wypadku nie należy klikać „formatuj dysk”, ponieważ może to spowodować nieodwracalną utratę danych”

Wypróbuj inny kabel

Czasami kable lub ich złącza mogą ulec uszkodzeniu. Spróbuj użyć innego kabla USB typu C do C, kabla lub kabla USB typu C do A.

Wypróbuj inny port USB

Spróbuj użyć innego portu hosta USB na swoim komputerze. Jeszcze lepiej, spróbuj uzyskać dostęp do danych T5 lub T7 za pomocą innego komputera. Ważne jest, aby podłączyć dysk bezpośrednio do komputera. Nie podłączaj dysku T5 lub T7 za pomocą koncentratora USB, ponieważ może to dodać kolejną warstwę abstrakcji i czasami uniemożliwić odzyskanie danych.

Upewnij się, że dysk T5 lub T7 ma przypisaną literę dysku

Jeśli jesteś użytkownikiem systemu Windows, sprawdź Zarządzanie dyskami (Panel sterowania>Zarządzanie komputerem>Zarządzanie dyskami), aby sprawdzić, czy do dysku została przypisana litera dysku. Jeśli nie, przypisz literę do swojego dysku.

Użytkownicy komputerów Mac – spróbuj uruchomić pierwszą pomoc na dysku T5 lub T7.

Jeśli dysk SSD Samsung T5 lub T7 nie pojawia się w Finderze, spróbuj uruchomić pierwszą pomoc na dysku. Ta funkcja jest dostępna w ustawieniach Narzędzia dyskowego na komputerze Mac i czasami może naprawić drobne problemy z systemem plików dysku. Jeśli to nie zadziała, możesz spróbować użyć polecenia „fsck” za pośrednictwem terminala.

Zaawansowane strategie odzyskiwania danych Samsung T5 i T7

Jeśli podejrzewasz, że twój dysk T5 lub T7 ma zablokowany kontroler, profesjonalna firma zajmująca się odzyskiwaniem danych powinna być w stanie przełączyć dysk w „tryb technologiczny”, aby odczytać jego dane.

Jeśli warstwa tłumaczeń Flash na dysku uległa awarii lub uległa uszkodzeniu, specjalista ds. odzyskiwania danych będzie musiał użyć emulatora oprogramowania układowego do odczytania danych na dysku.