TRIM w dyskach SSD – co to takiego – Ostrożnie z jego używaniem
Polecenie TRIM w dyskach SSD – co to takiego. Jest to polecenie, które umożliwia wydajne działanie dysków SSD. System operacyjny informuje SSD, że bloki danych nie są używane, w konsekwencji czego dysk SSD może następnie wymazać te bloki.
Jeśli masz problemy ze zrozumieniem koncepcji operacji TRIM, warto wiedzieć, że dyski SSD nie przechowują danych tak jak dyski twarde. Dyski SSD przechowują dane jako bloki, które są podzielone na poszczególne strony.
Po usunięciu danych, dysk SSD musi usunąć cały blok, a następnie przepisać wszystkie strony danych, które nie są przeznaczone do usunięcia. Gdy zadanie zostanie wykonane tą samą operacją, dysk twardy po prostu zastępuje cały blok.
Wewnątrz dysku SSD widać chipy NAND. Aby to zmienić, technologie NAND flash mogą zapisywać tylko do całkowicie pustego bloku. NAND nie może bezpośrednio nadpisywać danych w taki sposób, jak to czyni twardy dysk, a dla aplikacji konsumenckich stwarza poważny problem z wydajnością, nazywany wzmacnianiem zapisu – w zasadzie napęd zapisuje więcej, niż teoretycznie potrzebuje pisać.
Na szczęście komenda TRIM została opracowana w celu przeciwdziałania temu zjawisku. System operacyjny zaznacza nieważne strony, a następnie wykonuje polecenie TRIM, zasadniczo wysyłając do nośnika NAND komunikat „użytkownik chce usunąć te strony.”
Po wysłaniu polecenia dysk SSD nie zachowa żadnego z przyciętych danych podczas zapisywania nowej strony. Dzięki temu napęd jest bardziej wydajny. Ponieważ wszystkie nośniki flash są podatne na zużycie, komenda TRIM wydłuża żywotność urządzenia w połączeniu z nowoczesnymi technikami niwelowania zużycia. TRIM został wprowadzony z pierwszymi konsumenckimi dyskami półprzewodnikowymi i jest obecnie powszechnie wykorzystywany. Jednak proces ma kilka wad: jest stały, a rzeczywiste ulepszenia wydajności będą się różnić w zależności od implementacji polecenia.
Czy polecenie TRIM w dyskach SSD jest takie samo dla każdego dysku?
Nie, wcale. Wykonanie polecenia zależy od systemu operacyjnego i urządzenia NAND. Większość głównych systemów operacyjnych obsługuje komendę TRIM, w tym system Windows (firma Microsoft dodała tę funkcję w aktualizacji systemu Windows 7 znanej pod nazwą KB2990941) i system Mac OS X (chociaż początkowo firma Apple obsługiwała tylko operacje na własnych dyskach półprzewodnikowych). Wszystkie nowsze dyski SSD obsługują tę operację, chociaż niektóre stare dyski mogą nie używać TRIM bez aktualizacji oprogramowania układowego.
Czy mogę odzyskać usunięte dane z dysku Solid-State Po operacji TRIM?
Nie. Polecenie TRIM nieodwracalnie usuwa dane, niezależnie od systemu operacyjnego lub innych czynników.
Jednak system operacyjny nie zawsze wykonuje polecenie natychmiast, więc jeśli usuniesz dane z dysku SSD, istnieje potencjalna nadzieja. Podobnie jak w przypadku wszystkich scenariuszy usuwania danych, czas jest najważniejszy.
Jaki jest proces odzyskiwania danych dla plików usuniętych za pomocą polecenia TRIM?
Natychmiast wyłącz dysk, odłączając jego źródło zasilania. Nie uruchamiaj ponownie komputera, ponieważ zwykle uruchamia to polecenie, eliminując na zawsze dane.
Jeśli dysk półprzewodnikowy działał przez kilka dni, szanse na udane odzyskanie danych są bardzo niskie. Inżynierowie MiP Data Recovery wykonają obraz dysku, a następnie spróbują odbudować dane, których dotyczy problem, ale ze względu na naturę polecenia możliwości odzyskiwania są ograniczone. Mimo to nasz zespół z powodzeniem odzyskał pliki z dysków półprzewodnikowych w przeszłości, a ponieważ każda sytuacja jest wyjątkowa, zalecamy uzyskanie profesjonalnej oceny. Zachęcamy do dzwonienia pod numer 603-690-690 w celu porozmawiania z inżynierem zajmującym się odzyskiwaniem danych na temat dysku SSD.
By dowiedzieć się więcej zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie państwa pytania. Tel 24h to 663-690-690