10 wskazówek dotyczących optymalizacji SSD w Windows 7

10 wskazówek dotyczących optymalizacji SSD

Wskazówki: Ponieważ system Windows 10, Windows 8.1 lub Windows 8 jest adaptacją systemu Windows 7 jako podstawy. Ten przewodnik dotyczy również optymalizacji dysków SSD w systemach Windows 10, Windows 8.1 i Windows 8. Więcej wskazówek dotyczących optymalizacji dysków SSD i zarządzania partycjami. przejdźmy więc do 10 wskazówek dotyczących optymalizacji SSD w Windows 7

1. Upewnij się, że twój system działa w trybie AHCI

Pierwszym krokiem optymalizacji SSD jest upewnienie się, że twój system działa w trybie AHCI. Zwykle, jeśli masz Windows 7 lub 8 PC, wszystko co musisz zrobić, to wejść do konfiguracji BIOS i zmienić tryb kontrolera SATA na tryb AHCI.

Wskazówki: Najczęstszym sposobem na wejście do systemu BIOS jest naciśnięcie klawisza Delete lub klawisza F2 podczas uruchamiania komputera.

Bios AHCI

System może się nie uruchomić po zmianie trybu z IDE na AHCI w BIOS. Jeśli tak, przełącz się z powrotem do trybu oryginalnego. Normalnie powinno to być, że jeśli masz zainstalowany system, a następnie wejść do BIOSu, aby sprawdzić, czy AHCI jest włączona, czy nie. Jeśli nie, proszę nie wprowadzać żadnych zmian, ponieważ spowoduje to BSOD. W takim przypadku istnieje inny sposób na włączenie AHCI w Windows.

Po wejściu do systemu Windows, postępuj zgodnie z poniższą procedurą, aby włączyć tryb AHCI, który nie spowoduje, że komputer nie będzie się uruchamiał.

Użyj skrótu Win + R, aby otworzyć okno dialogowe Uruchom.
Wprowadź „regedit” i naciśnij klawisz Enter, aby otworzyć Edytor rejestru.
Przejdź do lokalizacji „HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Services \ msahci”.
Ustaw wartość Start na „0” (0 oznacza, że AHCI jest włączone).

msahci

2. Sprawdź, czy TRIM jest włączone, czy nie

Dysk SSD musi wyczyścić dane oznaczone do usunięcia przed ich zapisaniem, ale kasowanie zajmuje więcej czasu. W ten sposób zmniejsza prędkość SSD podczas zapisu. Dlatego producenci dysków SSD wprowadzają technologie TRIM, które umożliwiają SSD automatyczne czyszczenie danych oznaczonych jako do usunięcia, aby przyspieszyć zapisywanie danych. Nie jest łatwo sprawdzić, czy TRIM jest włączone, czy nie, ponieważ TRIM jest natychmiastową rzeczą. Poniższa metoda może pomóc w zweryfikowaniu statusu TRIM.

 • Otwórz okno wiersza polecenia.
 • Wprowadź „”fsutil behavior query DisableDeleteNotify””.
 • Jeśli wynik wynosi 0, oznacza to, że TRIM jest włączone. Z drugiej strony, jeśli wynik wynosi 1, wówczas TRIM jest wyłączony.

10 wskazówek dotyczących optymalizacji SSD w Windows 7

3. Sprawdź, czy partycja SSD jest dopasowana, czy nie

Dopasowanie partycji to nowa koncepcja dysków SSD. Odnosi się do początkowej lokalizacji każdej partycji na SSD musi być wielokrotnością 2048, co jest bardzo pomocne w poprawie szybkości zapisu i odczytu danych. Możesz użyć AS-SSD Benchmark lub AOMEI Partition Assistant Pro, aby sprawdzić, czy partycje SSD są wyrównane, czy nie.

ssd benchmark

W AS SSD Benchmark (przedstawiony powyżej), jeśli pokazuje „-BAD”, oznacza to, że partycja (tutaj jest F 🙂 nie jest wyrównana. Następnie, jak wyrównać partycję SSD?

Aomei Partition Assistant Pro to uniwersalne oprogramowanie do zarządzania partycjami i magicznym dyskiem dla systemów Windows 10, Windows 8.1 / 8, Windows 7, Windows Vista i XP. Umożliwia nie tylko sprawdzenie, czy partycje SSD są wyrównane, czy też nie, ale umożliwia także wyrównanie partycji. Poza tym obsługuje również zmianę rozmiaru partycji, migrację systemu operacyjnego z dysku twardego na dysk SSD, klonowanie dysku twardego na mniejszy dysk SSD i tak dalej. Postępuj zgodnie z instrukcjami poniżej, aby sprawdzić lub zrealizować wyrównanie partycji SSD.

Krok 1: Możesz bezpłatnie pobrać wersję demonstracyjną Aomei Partition Assistant Pro, aby to sprawdzić. Po zainstalowaniu i uruchomieniu oprogramowania kliknij prawym przyciskiem myszy partycję (tutaj jest C :), którą chcesz sprawdzić lub wyrównać. Z rozwijanego menu wybierz „Zaawansowane” -> „Wyrównanie partycji”.

align partition

Krok 2: W wyskakującym okienku możesz sprawdzić, czy partycja jest wyrównana czy nie. Jeśli program wyświetli komunikat „Aktualna partycja jest już zoptymalizowana, więc nie trzeba jej ponownie wyrównywać”, oznacza to, że partycja została wyrównana. W takim przypadku możesz kontynuować sprawdzanie innych partycji.

partition alignment

Jeśli nie, oznacza to, że partycja nie została wyrównana i konieczne jest ustawienie wyrównania partycji do wartości (zalecane jest ustawienie Zoptymalizowane). Następnie kliknij „OK”, aby kontynuować.

not aligned

Krok 3: Kliknij „Zastosuj”, aby zapisać zmiany.

click apply

4. Wyłącz indeksowanie dysków

Indeksowanie dysków służy do skrócenia czasu dostępu do plików na dysku twardym. Ale sam SSD ma znacznie krótszy czas odpowiedzi niż HDD, który wynosi około 0,1 ms. W związku z tym nie ma potrzeby włączania indeksowania dysków dla dysków SSD, co spowoduje jedynie skrócenie żywotności SDD.

Jak wyłączyć indeksowanie dysków?

 • Kliknij Komputer, aby otworzyć Eksploratora Windows.
 • Kliknij prawym przyciskiem myszy partycję SSD i wybierz Właściwości.
 • U dołu karty Ogólne usuń zaznaczenie pola wyboru „Zezwalaj na pliki indeksowane na tym dysku oprócz właściwości pliku”.

Disk Properties

W Win7 zaplanowana defragmentacja jest domyślnie wyłączona. Ale w niektórych sytuacjach zostanie automatycznie włączony. Jednak, jak wszyscy wiemy, w ogóle nie ma problemu z fragmentacją dysku dla SSD. Defragmentacja skróci jedynie żywotność dysku SSD.

Jak wyłączyć Zaplanowaną defragmentację?

 • W Eksploratorze Windows kliknij prawym przyciskiem myszy partycję SSD, a następnie wybierz Właściwości.
 • Na karcie Narzędzie kliknij Defragment teraz … Wtedy uzyskamy dostęp do Defragmentatora dysków.
 • W Defragmentatorze dysków, jeśli zaplanowana defragmentacja jest włączona, kliknij przycisk Konfiguruj harmonogram, a następnie odznacz zaplanowaną defragmentację.

Defragmenter

6. Wyłącz ochronę systemu

Wbudowana funkcja ochrony systemu Windows jest zbyt słaba, aby całkowicie zabezpieczyć komputer. Poza tym, jeśli go włączysz, przez cały czas będzie wykonywać operacje zapisu i odczytu na dysku SSD, co zmniejszy żywotność i prędkość dysku SSD. Z powodów wymienionych powyżej zalecamy wyłączenie go. Jeśli potrzebujesz ochrony systemu, użyj profesjonalnego oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania. Przy okazji stanowczo zalecamy wykonywanie ważnych i aktualnych kopii zapasowych ważnych danych oraz wykonywanie wielu kopii zapasowych.

Bardzo łatwo jest wyłączyć Ochronę systemu, postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej:

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy Komputer i wybierz Właściwości.
 • Kliknij Zabezpieczenie systemu w lewym górnym rogu.
 • W wyskakującym okienku znajdziesz domyślny status ochrony systemu „Włącz”. Aby go wyłączyć, kliknij „Konfiguruj”.

system protection

Wybierz „Wyłącz ochronę systemu” i kliknij „OK”.

turn off system protection

Po wyłączeniu ochrony systemu komputer nie będzie chroniony. Jak wspomniano powyżej, można użyć pełnego, łatwego w użyciu, wolnego oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych, takiego jak AOMEI Backupper Standard, aby chronić komputer. To darmowe oprogramowanie obsługuje tworzenie kopii zapasowych i przywracanie systemu, tworzenie kopii zapasowych i przywracanie dysków, tworzenie kopii zapasowych i przywracanie partycji, tworzenie kopii zapasowych plików i folderów. Ponadto można zabezpieczyć swoje dane za pomocą harmonogramu tworzenia kopii zapasowych, przyrostowych i różnicowych kopii zapasowych. W pełni obsługuje 32-bitową lub 64-bitową wersję systemu Windows 10, Windows 8.1 / 8, Windows 7, Vista i XP.

aomei backupper

7. Wyłącz pliki stronicowania

Efekt plików stronicowania jest kontrowersyjny. Nadal jednak sugerujemy użytkownikom, którzy mają pamięć RAM o rozmiarach większych niż 4GB, wyłączając pliki stronicowania, ponieważ to zapewni dodatkowe 3,5 GB do 4 GB dodatkowej pamięci. W końcu rozmiar dysku SSD jest oczywiście zbyt mały.

Jak wyłączyć pliki stronicowania?

Kliknij prawym przyciskiem myszy Komputer i wybierz Właściwości.
Kliknij Zaawansowane ustawienia systemu.
Wybierz kartę Zaawansowane i kliknij przycisk Ustawienia. W Opcjach wydajności kliknij przycisk Zmień, jak na poniższym obrazku.

Windows performance option

Usuń zaznaczenie Automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania dla wszystkich sterowników, a następnie wybierz Bez pliku stronicowania i kliknij przycisk Ustaw.

Virtual memory

8. Wyłącz tryb hibernacji/uśpienia

Tryb uśpienia jest bardzo przydatny dla dysków twardych, ponieważ pozwala na to, aby dysk twardy ładował programy szybciej niż system. Jednak w przypadku dysku SSD czas rozruchu często wynosi 20 sekund. Zatem tryb hibernacji / uśpienia staje się niepotrzebny. Rozmiar pliku Hiberfil.sys jest w przybliżeniu równy wielkości pamięci RAM (Random Access Memory) zainstalowanej na komputerze. Lepiej jest zwolnić miejsce na dysku z dysku SSD dla innych zastosowań niż magazyn odpadów w trybie hibernacji.

Jak wyłączyć tryb hibernacji/uśpienia?

 • Kliknij przycisk „Start”, a następnie wpisz „cmd” w polu wyszukiwania.
 • Na liście wyników wyszukiwania kliknij prawym przyciskiem myszy polecenie cmd, a następnie kliknij polecenie Uruchom jako administrator.
 • Po wyświetleniu monitu Kontrola konta użytkownika kliknij „Tak”, aby kontynuować.
 • W wierszu polecenia wpisz „powercfg.exe / hibernate off”, a następnie naciśnij klawisz Enter.

disable hibernate in windows

Nie ma podpowiedzi, czy można wyłączyć tryb hibernacji. Ponieważ plik Hiberfil.sys znajduje się w folderze głównym dysku, na którym jest zainstalowany system operacyjny, aby sprawdzić wynik, można wyświetlić wolne miejsce na dysku C. Jeśli wolna przestrzeń została zwiększona, tryb hibernacji jest wyłączony.

Wskazówki: Aby ponownie włączyć hibernację, powtórz kroki, ale po prostu zamień „powercfg.exe / hibernate off” na „powercfg.exe / hibernate on”.

9. Wyłącz opcję Prefetch i Superfetch

Te dwie technologie są szeroko stosowane w systemach XP i VISTA. Jednak w przypadku dysków SSD te dwie technologie są niepotrzebne. Wyłączenie Perfetch i Superfetch może poprawić ogólną wydajność dysku SSD.

Jak wyłączyć Prefetch?

 • Użyj skrótu Win + R, aby otworzyć okno dialogowe Uruchom.
 • Wpisz „regedit” i naciśnij klawisz Enter, aby otworzyć Edytor rejestru.
 • Przejdź do „HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ SessionManager \ Zarządzanie pamięcią \ PrefetchParameters”.
 • Kliknij dwukrotnie „EnablePrefetcher”, aby otworzyć pole wartości DWORD. A następnie zmień wartość na „0” i kliknij „OK”, aby zapisać. Następnie uruchom ponownie komputer.

edycja rejestru

Wskazówki: Wartości dla EnablePrefetcher: 0 – Disable Prefetcher; 1 – Uruchomienie aplikacji Włączono pobieranie wstępne; 2 – Włączono pobieranie wstępne ładowania; 3 – Uruchomienie aplikacji i włączenie pobierania rozruchu.

Jak wyłączyć Superfetch?

 • Wpisz „services.msc” w wierszu Run. Następnie naciśnij przycisk Enter.
 • W oknie dialogowym Usługi zlokalizuj pozycję SuperFetch i kliknij ją dwukrotnie.
 • Ustaw typ uruchamiania na wyłączony, jak na poniższym obrazku:

edycja rejestru

10. Wyłącz rozruch GUI

GUI to graficzny interfejs użytkownika. Wyłączenie tego pozwoli nam pozbyć się ruchomego paska graficznego podczas uruchamiania. Uratuj nas kilka sekund.

Jak wyłączyć rozruch GUI?

 • Start -> Uruchom -> wpisz msconfig, naciśnij przycisk Enter.
 • Kliknij zakładkę Boot w interfejsie System Configuration. W opcjach rozruchu zaznacz opcję „Brak uruchamiania GUI”, jak na powyższym rysunku.

system configuration

 

By dowiedzieć się więcej zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie państwa pytania. Tel 24h to 663-690-690