Czy dane zawsze można odzyskać?

Czy stwierdzenie, że dane zawsze można odzyskać jest prawdziwe?

W pewnym momencie każdy pewnie słyszał, że ktoś mówi, że „Twoje dane nigdy się nie da usunąć i zawsze można je będzie odzyskać. I bądź tu mądry, twierdzenia te zostały wypowiedziane przez renomowane źródła czasami. Ale czy jest to dokładne stwierdzenie, czy po prostu kolejna teoria spiskowa, którą wymyślił paranoik?

W tym artykule rozważymy powody, dla których wiele osób uważa tę teorię i zastanowi się, jak można z powodzeniem usunąć dane, aby nikt nie mógł go odzyskać (przynajmniej nie przez nikogo tutaj na ziemi).

Jak zaczęła się teoria „trwałych danych”

Pierwszym czynnikiem, który pozwala tej teorii na to stwierdzenie, to że pochodzi od tego, jak systemy operacyjne komputerów odczytywały i zapisywały dane na urządzeniach pamięci masowej. Gdy plik jest tworzony, pobrany, itd., System operacyjny komputera zapisuje tą informację do dwóch miejsc. Najpierw zapisuje faktyczne dane pliku do wolnego miejsca na dysku twardym (lub NAND, podobnie jak w przypadku pamięci flash). Po drugie, zapisuje wpis w systemie plików lub co nazywa się czasem tabelą plików. System plików działa jak typ książki telefonicznej. Zapisuje nazwę pliku, podstawowe informacje o nim, a także lokalizację, w której znajduje się plik na dysku.
Ten system przechowywania danych znacznie przyspiesza proces wyszukiwania i lokalizowania plików zapisanych na dysku. Wystarczy wyobrazić, czy trzeba było skanować cały dysk przez wiele godzin, aby znaleźć określony plik za każdym razem, gdy trzeba było go otworzyć. Większość systemów operacyjnych przechowuje także kopię zapasową tablicy systemu plików w przypadku, gdyby pierwsza kopia została uszkodzona. Jednak gdy plik zostanie usunięty, systemy operacyjne zazwyczaj usuwają odwołanie do pliku w tabeli podstawowej, ale nie przejmują się usuwaniem rzeczywistych danych ani nawet odniesieniem do niego w tabeli plików kopii zapasowych. Jest to główny powód, dla którego większość oprogramowania do odzyskiwania danych działa. Analizują tabelę pomocniczą i obszar danych, może się okazać, że dane są nadal dostępne. Pod warunkiem, że inny plik nie nie został zapisany w tym miejscu.

Teoria Gutmana – Czy dane zawsze można odzyskać?

Drugim czynnikiem, który doprowadził do tej teorii, jest człowiek o imieniu Peter Gutmann, informatyk komputerowy, który twierdził w gazecie, że nadpisane dane można odzyskać za pomocą mikroskopu elektromagnetycznego (MFM). Twierdził, że nawet jeśli dane zostały zastąpione wszystkimi zerami, wystarczająco wrażliwy mikroskop magnetyczny mógłby przeczytać subtelne odmiany bitów i określić poprzednie dane. W swoim dokumencie zaleca się, aby wykonać minimum 35 zapisów, aby zapewnić, że nigdy nie można ich będzie odzyskać danych. Wiele zaawansowanych technologii bezpieczeństwa, a nawet agencji rządowych wzięło poważnie jego słowa bez wykonania żadnych badań. W ten sposób mamy do czynienia z nowoczesnymi standardami wielokrotnego nadpisywania, takimi jak dobrze znana norma DOC (Department of Defense) dotycząca usuwania danych z dysków twardych.
Rzeczywistość jednak polega na tym, że Gutmann nie przeprowadził żadnych badań na temat pracy dysków twardych, a jego teoria była oparta na niedoskonałej koncepcji ich funkcji. Gutmann wierzył, jak wielu wciąż to robi, że dyski twarde zapisują jedynki i zera (lub ładunki dodatnie/ujemne) na powierzchni talerzy dysków twardych. Rzeczywistość jest jednak taka, że ​​dyski twarde nie działały w ten sposób, odkąd większość ludzi kiedykolwiek słyszała o komputerze.
Nowoczesne dyski twarde zapisują dane w formie, która jest bardziej podobna do analogowej fali audio wysokiej częstotliwości, która następnie jest tłumaczona na binarne dane za pomocą obwodów i oprogramowania wbudowanego w płytki drukowane napędu. System jest w rzeczywistości bardzo złożony i uwzględnia dane specyficzne dla kalibracji napędu, wibracje itp.

Jak zrobić by mieć pewność, że dane faktycznie zostały usunięte?

Jak wspomniano wcześniej, po prostu usunięcie pliku, a nawet szybki formatowanie dysku nie zrobi tego. Chociaż w dalszym użyciu dysku dane najprawdopodobniej zostaną w końcu nadpisane. Aby się upewnić, że nie ich i nie da się ich odzyskać, trzeba zastąpić rzeczywisty obszar danych na dysku w miejscu gdzie były zlokalizowane nasze dane.
Istnieje wiele bezpłatnych i płatnych programów, które mogą automatycznie przeprowadzić to zadanie. Niektóre nawet mają ładną funkcję wycierania wszystkich niewykorzystanych miejsc na dysku, co powoduje usunięcie obszaru danych plików, które zostały usunięte w przeszłości. Można użyć programu zwanego Eraser, który jest wolny i integruje się ładnie z systemem Windows.
Chociaż większość z tych programów ma opcje dla wielokrotnego nadpisywania przypadkowymi ciągami danych i innymi trybami nadpisywania, proste „zerofill” (wypełnianie dysku zerami) jest więcej niż wystarczające do wykonania tego zadania. Wszystko poza tym jest naprawdę tylko stratą czasu i energii elektrycznej, aby zaspokoić pokutującą paranoję.