Dyski SSD, dyski twarde a hybrydy

Która technologia pamięci masowej jest właśnie dla Ciebie?

W przeszłości wybór najlepszej opcji przechowywania na komputerze wymagał jedynie wyboru dysku twardego o największej pojemności, na jaki można sobie pozwolić. Gdyby tylko życie było jeszcze takie proste! Dość niedawny wzrost liczby dysków półprzewodnikowych i napędów hybrydowych (które łączą standardowe dyski twarde z pamięcią półprzewodnikową) znacznie zmienił krajobraz przechowywania, tworząc serię mylących opcji dla codziennego konsumenta.

Dyski SSD, dyski twarde a hybrydyTak, wybranie najlepszego typu napędu dla określonej potrzeby może być męczące, ale nie obawiajmy się: spróbujemy Ci pomóc. Poniżej wyjaśnimy podstawowe zalety i wady każdej z najbardziej popularnych opcji pamięci masowych dostępnych obecnie na rynku. Zdobądź tę wiedzę, aby w pełni świadomą decyzję podjąć przy następnym zakupie dodatkowego miejsca na dysku.

Dysk twardy

Dyski twarde są od dziesięcioleci domyślnym komponentem pamięci masowej w komputerach stacjonarnych i laptopach. W rezultacie termin „dysk twardy” jest obecnie powszechnym deskryptorem dla całego sprzętu do przechowywania danych. Chociaż współczesne dyski twarde są znacznie bardziej zaawansowane i wydajniejsze niż ich odpowiedniki z poprzednich okresów, na wielu poziomach ich podstawowa technologia pozostaje niezmieniona. Wszystkie dyski twarde składają się z szybko obracających się talerzy magnetycznych połączonych z głowicami do odczytu/zapisu, które poruszają się po powierzchniach tych talerzy, aby pobrać lub zapisać dane.

Wnętrza HDD niemal przypominają zaawansowany technologicznie gramofon.

Technologia jest dojrzała, niezawodna i stosunkowo niedroga w porównaniu z innymi opcjami przechowywania; większość dysków twardych można uzyskać za kilka centów za gigabajt. Dyski twarde są dostępne również w stosunkowo dużych pojemnościach, a dzisiejsze największe dyski przechowują do 12 TB danych. Zwykle dyski twarde łączą się z systemem za pośrednictwem wszechobecnego interfejsu SATA (Serial ATA) i nie wymagają specjalnego oprogramowania do prawidłowej pracy z bieżącymi systemami operacyjnymi.

Innymi słowy, tradycyjne dyski twarde są przestronne, proste i stosunkowo tanie.

Dyski twarde nie działają tak dobrze, jak dyski półprzewodnikowe, a nawet produkty hybrydowe w większości sytuacji. Dzisiejsze najszybsze dyski twarde mogą odczytywać i zapisywać dane z prędkością przekraczającą 200 MB na sekundę z czasami dostępu poniżej 8 ms, ale te liczby są znacznie gorsze niż prędkości nawet niektórych z najbardziej atrakcyjnych dysków półprzewodnikowych (które omówię w kawałek). Im większa prędkość obrotowa talerza, tym szybszy jest dysk twardy. Na przykład dysk o prędkości 7200 obr./min przewyższa napęd o prędkości 5400 obr./min.

Dyski twarde najlepiej nadają się dla użytkowników, którzy potrzebują dużej ilości pamięci i nie są tak zainteresowani osiąganiem szczytowej wydajności systemu. Jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem komputera PC, który polega głównie na wysyłaniu e-maili, przeglądaniu sieci i podstawowej edycji dokumentów, standardowy dysk twardy powinien być dla Ciebie odpowiedni. Po prostu nie rób majsterkowania z czyimś komputerem PC z napędem SSD, ponieważ gdy już poznasz niesamowitą prędkość odczytu/zapisu dysku twardego, trudno będzie wrócić do nawet najszybszego z tradycyjnych dysków twardych.

Dyski SSD

dyski SSD

Kilku producentów oferuje dyski SSD. Rynek dysków twardych jest znacznie bardziej skondensowany.

Na wielu poziomach dyski półprzewodnikowe są podobne do dysków twardych. Zwykle łączą się z systemem za pomocą interfejsu SATA (choć dyski oparte na magistrali PCI Express są również dostępne dla aplikacji o ultra-wysokiej wydajności) i przechowują pliki tak, jak każdy inny dysk. Jednak dyski SSD unikają talerzy magnetycznych i głowic odczytujących/zapisujących dysków twardych na rzecz nieulotnej pamięci Flash NAND, więc nie ma w tym celu żadnych części mechanicznych ani bitów magnetycznych.

Odrzucając względną leniwość ruchomych części, dyski półprzewodnikowe zapewniają znacznie lepszą wydajność. To najszybsza dostępna opcja przechowywania. I nie tylko dyski SSD mogą czytać i zapisywać dane znacznie szybciej niż dyski twarde z większością obciążeń, ale mogą także szybciej uzyskać dostęp do danych.

Podczas gdy najszybsze dyski twarde mogą odczytywać i zapisywać dane z szybkością około 200 MB na sekundę, a dane dostępowe są dostępne w ciągu kilku milisekund, najszybsze dyski półprzewodnikowe mogą osiągnąć 550 MB/s (lub więcej) transferów, które w istocie nasycają interfejs SATA i ich typowy dostęp czasy są ułamkiem jednej milisekundy. W skrócie, dyski SSD tworzą o wiele lżejszy, o wiele bardziej responsywny system, z błyskawicznymi czasami uruchamiania, czasem uruchamiania aplikacji i szybkościami przesyłania plików.

Kolejną dużą zaletą SSD jest trwałość. Ponieważ nie mają ruchomych części, dyski półprzewodnikowe nie są podatne na uszkodzenia lub obniżoną wydajność z powodu wibracji lub ruchu. Upuść system lub laptopa zawierający tradycyjny dysk twardy i masz bardzo realną szansę na uszkodzenie danych. Ale napęd półprzewodnikowy nie uszkodzi się ani danych po wstrząsach lub upadku.

dysk ssd vectorDyski półprzewodnikowe nie są jednak pozbawione wad. Po pierwsze, dyski SSD są znacznie droższe niż dyski twarde pod względem kosztu na gigabajt. Dobre dyski półprzewodnikowe klasy konsumenckiej działają od 0,70 USD do 1,00 USD za gigabajt, podczas gdy dyski twarde kosztują zaledwie kilka centów za gigabajt. Dyski półprzewodnikowe nie oferują niczego w pobliżu pojemności dysków twardych: Najpopularniejsze dyski SSD mają pojemność od 120 GB do 256 GB, a modele od 512 GB do 1 TB zarezerwowane są tylko dla tych o gigantycznych budżetach.

Graficzny dysk SSD OCZ jest jednym z najszybszych w użyciu.

Wydajność dysku SSD jest również różna w zależności od pojemności dysku lub od usunięcia danych. Bezczynne gromadzenie śmieci lub funkcja o nazwie TRIM może pomóc przywrócić wydajność „brudnego” dysku SSD, ale wymaga to obsługi sterownika i systemu operacyjnego. (Windows 7 i 8 obsługują TRIM.) Ponieważ pojemność jest stosunkowo niewielka, a wydajność ma wpływ na to, jak duży jest dysk, wielu użytkowników SSD odkrywa, że ​​regularnie przenoszą dane o niższej wydajności (takie jak dokumenty lub kolekcje multimediów) dyski półprzewodnikowe i tradycyjne dyski twarde.

Inna sprawa: gdy dyski SSD uszkadzają się, zwykle robią to bez ostrzeżenia. Jednakże dyski twarde zwykle zaczynają wykazywać oznaki awarii, rzucając S.M.A.R.T. błąd lub cierpienie z powodu kilku złych bloków. Z naszego doświadczenia wynika, że ​​dyski SSD po prostu giną, nie machając wieloma flagami, jeśli w ogóle są czerwone. Odzyskiwanie danych z dysku SSD w przypadku włączonego TRIM praktycznie nie daje szans na ich przywrócenie. By sprawdzić możliwość trzeba skorzystać z usług profesjonalnej firmy odzyskującej dane takiej jak MiP Data & Forensic.

Dyski półprzewodnikowe najlepiej nadają się dla doświadczonych użytkowników komputerów PC, którzy szukają wysokiej wydajności. Jeśli nie masz nic przeciwko zarządzaniu wieloma wolumenami i masz budżet, sparowanie szybkiego dysku SSD z dyskiem o dużej pojemności zapewni najlepsze z obu światów. Dyski SSD mogą przechowywać system operacyjny i najczęściej używane aplikacje, a dyski twarde obsługiwać funkcje pamięci masowej. Zarządzanie wieloma wolumenami pamięci masowej może być nieco uciążliwe dla zwykłych użytkowników komputerów PC; jeśli znasz się na komputerze, połączenie szybkiego dysku SSD i dużego miejsca na dysku twardym to świetne, wydajne podejście przy minimalnym kompromisie.

Jeśli zastanawiasz się nad przejściem na dysk półprzewodnikowy, zapoznaj się z ostatecznym przewodnikiem PC World na temat dysków SSD, które sprawdzają siedem najpopularniejszych dysków SSD dostępnych obecnie na rynku.

Hybrydowe dyski twarde

Dyski SSD, dyski twarde a hybrydy.

Hybrydowe dyski takie jak Momentus XT oferują najlepsze z obu światów, ale wypełniają tę obietnicę tylko do pewnego stopnia.

Hybrydowe dyski twarde łączą pojemność dysku twardego z szybkościami SSD, umieszczając tradycyjne talerze obrotowe i niewielką ilość szybkiej pamięci Flash na jednym dysku.

Hybrydowe produkty pamięci masowej monitorują dane odczytywane z dysku twardego i buforują najczęściej używane bity do szybkiej pamięci Flash NAND. Dane przechowywane w pamięci NAND będą się zmieniały w czasie, ale gdy najczęściej dostępne bity danych zostaną zapisane w pamięci Flash, będą one wyświetlane z lampy błyskowej, co daje wydajność podobną do SSD dla najczęściej używanych plików.

Niektóre z zalet hybrydowych produktów pamięci masowej obejmują koszty, pojemność i możliwości zarządzania. Ponieważ do osiągnięcia znacznego wzrostu wydajności wymagana jest tylko stosunkowo niewielka objętość w stanie stałym, duża inwestycja w dysk SSD o dużej pojemności nie jest konieczna. Napędy hybrydowe kosztują niewiele więcej niż tradycyjne dyski twarde, ale znacznie mniej niż dyski półprzewodnikowe. A ponieważ pojemność pamięci podręcznej jest zasadniczo ukryta przed systemem operacyjnym, użytkownicy nie muszą wybierać danych do przechowywania na dysku SSD, aby zapobiec ich zapełnieniu. Wolumin hybrydowy może być tak duży jak używany dysk twardy i może służyć jako standardowy dysk twardy. Czasy uruchamiania również zauważają pewną poprawę.

ocz-revoTam, gdzie zawieszają się produkty hybrydowe, pojawiają się nowe dane. Pisząc nowe dane lub uzyskując dostęp do rzadko używanych bitów, produkty hybrydowe działają podobnie jak standardowy dysk twardy, a nowe napędy hybrydowe mają „okres docierania”, podczas gdy oprogramowanie uczy się, które dane mają być buforowane. Ze względu na to, że produkty hybrydowe opierają się na oprogramowaniu buforującym, ich konfiguracja może być nieco trudniejsza.

Dla użytkowników, którzy nie chcą ponosić odpowiedzialności za zarządzanie wieloma wolumenami lub którzy nie stale pracują z nowymi danymi, napęd hybrydowy może być świetną opcją do poprawy wydajności systemu – wszystko to bez konieczności rezygnowania z jakichkolwiek możliwości lub konieczności radzenia sobie z bóle głowy związane z używaniem oddzielnych dysków półprzewodnikowych i dysków twardych.

Hybrydowe konfiguracje pamięci masowej

Mimo to niektórzy ludzie tworzą konfiguracje pamięci hybrydowej DIY, łącząc standardowy dysk twardy i dysk SSD z wyspecjalizowanym oprogramowaniem do buforowania. (To nie jest to samo, co po prostu przeniesienie dysku SSD i HDD na komputer). Dyski pamięci podręcznej półprzewodnikowe często są dostarczane z zastrzeżonym oprogramowaniem do buforowania, ale można również skorzystać z technologii Intel Smart Response, jeśli chcesz użyć Dysk SSD, który nie jest sprzedawany jako dysk pamięci podręcznej.

Funkcjonalnie konfiguracja działa tak samo jak typowy napęd hybrydowy, chociaż samodzielne pamięci podręczne SSD często mają większą pojemność niż marne pamięci Flash, które można znaleźć na większości autonomicznych napędów hybrydowych – co oznacza, że ​​więcej danych otrzyma dysk SSD -podwyższone przyspieszenie prędkości. Z drugiej strony będziesz musiał kupić zarówno dysk twardy, jak i dysk SSD, który może stać się kosztowny. Konieczne będzie także ręczne skonfigurowanie instalacji, natomiast niezależne dyski hybrydowe to znacznie więcej niż opcja plug-and-play.