Intel Optane SSD 900P

Oto nadszedł czas. Widziałem 3D Xpoint dla segmentu enterprise w naszym przeglądzie Intel DC P4800X czyli pierwsze nośniki SSD dla komputerów stacjonarnych i stacji roboczych, które korzystają z technologii Intel Optan.
Produkty Optane wykorzystują technologię 3D XPoint, która według firmy Intel łączy w sobie wszystkie zalety technologii pamięciowych dostępnych na rynku. Posiada elementy o wysokiej wydajności i gęstości, niskie zużycie energii i przystępną cenę. Ta pamięć jest do 1000 razy szybsza i ma do 1000 razy dłuższą żywotność w porównaniu z pamięcią NAND. Dodatkowo, ma 10 razy większą gęstość rozmieszczenia elementów w porównaniu z konwencjonalną pamięcią.

img-2

Wróćmy jednak do nowych napędów Optane SSD 900P. Są one przeznaczone do użytku w potężnych komputerach stacjonarnych i stacjach roboczych, a także w systemach gier i systemach dla entuzjastów.
Rodzina zawiera rozwiązania w postaci karty rozszerzeń HHHL (PCIe 3.0 x4) oraz w postaci 2,5-calowych urządzeń U.2. W pierwszym przypadku pojemność wynosi 280 i 480 GB, w drugim – 280 GB.

img-3

Zadeklarowana szybkość kolejnego czytania informacji osiąga 2500 MB / s, szybkość nagrywania sekwencyjnego wynosi 2000 MB/s. Liczba operacji we/wy na sekundę (IOPS) podczas pracy z 4 KB bloku danych wynosi do 550 000 przy odczycie i do 500 000 przy zapisie. Zużycie energii w trybie aktywnym wynosi 18W.

img-4

„W oparciu o 10 lat badań i rozwoju, technologia 3D XPoint została stworzona od podstaw, aby zaspokoić zapotrzebowanie na niezależne od energii, szybkie, trwałe i wysokiej pojemności rozwiązania do przechowywania danych po przystępnej cenie. Technologia ta wykorzystuje nową klasę pamięci nieulotnej, co znacznie zmniejsza opóźnienie, dzięki czemu można przechowywać więcej danych bliżej procesora „, powiedział Intel.

Rozpoczęły się dostawy serwerów Intel Optane SSD 900P. Cena urządzeń o pojemności 280 GB wynosi około 390 dolarów amerykańskich, a model o pojemności 480 GB będzie kosztował 600 USD. Gwarancja producenta wynosi pięć lat.