Odzyskiwanie z 6 dysków Seagate NAS

Odzyskiwanie około 6 TB danych z 6 dysków Seagate NAS z systemem RAID 5

Uszkodzenie

Odzyskiwanie z 6 dysków Seagate NASUrządzenie NAS poinformowało, że jeden z 6 dysków nie działa. Klient zastosował zalecany sposób działania i zastąpił wadliwy dysk, ale serwer NAS nie zdołał go odbudować. Oznaczało to, że NAS się zawiesił i wszystkie dane zawarte na nim były teraz niedostępne.

Notes

W przypadku takich błędów będzie to oznaczać, że jeden z dysków na tym „Seagate RAID 5 NAS” jest uszkodzony ale system nadal działa bez utraty jakichkolwiek danych, tylko w trybie „degradacji”. Interpretuje się to jako awarię, w której operacje na plikach i folderach są wolniejsze, ponieważ NAS wykonuje więcej obliczeń, aby obsłużyć wymagane dane.
Po usunięciu uszkodzonego dysku i zastąpieniu go nowym, serwer NAS powinien przejść do automatycznego odbudowy, która integruje nowy dysk twardy z zestawem RAID. W tym przypadku odbudowa nie została zakończona. Było to spowodowane problemami z jednym lub kilkoma innymi dyskami, których NAS jeszcze nie wykrył. Gdy operacja przebudowy uderzyła w te problemy, nie udało jej się ukończyć, przez co cały serwer NAS zgłosił uszkodzenie, przechodząc do trybu offline.

Odzyskiwanie

Analiza uszkodzonego NAS-a wykazała, że 3 z 6 dysków w macierzy RAID 5 ma problemy i podczas gdy NAS z powodzeniem wykrył problem z jednym dyskiem i zalecił jego wymianę, nie wykrył problemów z żadnym z innych dysków. Aby odzyskać dane, oznaczałoby to odzyskanie danych z każdego dysku, z którego składa się RAID, więc przynajmniej z 2  wadliwych dysków aby dane z nich odczytane, można połączyć z danymi sprawnych dysków NAS-a i po przebudowie odzyskane pomyślnie.

Rezultat

MiP Data Recovery udało się w pełni odzyskać wszystkie dane z tego NAS.

Zanim cokolwiek zrobisz zadbaj o bezpieczeństwo danych

Seagate NAS Storage

Seagate jest bardzo popularnym producentem urządzeń NAS, produkującym mniejsze (często 2-dyskowe) urządzenia do użytku domowego, zwykle działające w konfiguracji RAID 0 (stripe) lub RAID 1 (mirror) do bardziej zorientowanych na biznes serwerów plików NAS, zwykle działające RAID 6, ale widzieliśmy niektóre działające RAID 6, RAID 10 i RAID 50. Wraz z Western Digital, Seagate są największymi na świecie producentami dysków twardych.

 

Linki

Więcej o problemach z macierzami raid można dowiedzieć się dzwoniąc do profesjonalnej firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych z macierzy.