Jeśli przy włączeniu dysku słyszysz dźwięki to nie dobrze.

Należy uważać na sygnały dźwiękowe dochodzące z dysku twardego po uruchomieniu go i zobaczeniu, że nie chce się on pojawić w systemie operacyjnym – najczęściej Windows.

Uszkodzona powierzchnia talerza w dysku

Sygnały dźwiękowe, które słyszysz, to albo silnik próbujący obrócić napęd nie mogąc tego zrobić (słychać wtedy coś w rodzaju buczenia dochodzącego z dysku) albo tzw. „klik śmierci” równomierne kliknięcia dochodzące ze środka dysku sygnalizujące, że coś bardzo niedobrego dzieje się z zespołem mechanicznym dysku.

Te dwa dźwięki w różnych odmianach w zależności od typu dysku, producenta lub ilości talerzy zwiastują nadchodzące koszty związane z profesjonalnym odzyskiwaniem danych.

Jeśli determinacja posiadacza dysku będzie tak duża, ze w wiarą będzie słuchać tych dźwięków i liczyć, że już za chwilę dysk się obudzi i pokaże jego dane to może doprowadzić do tego, że już nigdy ich nie zobaczy.

O ile pierwszy przypadek buczenia dysku jest mniej inwazyjny dla samego dysku to drugi potrafi sobie poradzić z dyskiem w 10 minut i zniszczyć jego powierzchnię w sposób nie dający możliwości wyczytania jakichkolwiek informacji.

Uszkodzona powierzchnia talerza w dysku z bruzdą

Pierwszy przypadek to jeden dźwięk dla dwóch różnych uszkodzeń. Pierwsze z nich to zaparkowanie głowic na powierzchni talerzy tutaj w tym przypadku możemy mówić o 100% możliwości odzyskania danych, natomiast drugi przypadek to zatarcie silnika i trafiamy na najcięższy przypadek odzyskiwania danych.

W każdym z powyższych przypadków napęd musi zostać otwarty w laboratorium, głowice ostrożnie usunięte i najprawdopodobniej wymienione, zdecydowanie nie są to prace dla majsterkowiczów.

Dyski twarde mają ruchome części, a gdy rzeczy się poruszają, często wytwarzają dźwięk. Innymi słowy, dysk twardy może być głośny i nadal zdrowy. Niektóre dźwięki wskazują jednak, że coś jest nie tak.

Zazwyczaj dyski twarde wydają niskie dźwięki buczenia lub skomlenia – szczególnie podczas uruchamiania lub uzyskiwania dostępu do/przechowywania danych – lub odgłosy klikania. Zwykle są to zupełnie normalne i nie są powodem do niepokoju. Warto również zauważyć, że często zdarza się, że ludzie zakładają, że coś jest nie tak z ich dyskiem twardym z powodu hałasu wytwarzanego przez wentylator ich maszyny.

Tak jak wiesz, że coś jest nie tak, gdy silnik wydaje dźwięk trzaskania lub skrobania, możesz określić, kiedy coś zaczyna się psuć w dysku twardym, gdy tylko zaczyna wydawać określone dźwięki i podjąć działania, zanim stracisz dane.

Jak już powiedzieliśmy, to normalne, że dyski twarde wydają trochę hałasu, ale prawie zawsze dźwięk jest niski i stosunkowo dyskretny. Kiedy wytwarzany hałas jest wyraźny i agresywny, prawie na pewno jest to znak, że coś jest nie tak. Zanim zrobisz cokolwiek innego, wyłącz urządzenie, odłącz kabel zasilający i kabel danych od dysku twardego i włącz go ponownie. Jeśli hałas nadal występuje, pochodzi on z dysku twardego. Jeśli tak jest, oto kilka dźwięków, które możesz usłyszeć, oraz krótki opis przyczyny:

Szlifowanie

Jeśli dysk wydaje zgrzytanie, prawdopodobnie doszło do awarii głowicy i głowica odczytująco-zapisująca zetknęła się z talerzem.

Dane zawarte na dysku twardym są zapisywane na cienkiej warstwie magnetycznej spoczywającej na powierzchni talerza, a dźwięk zgrzytania, który słyszysz, skutecznie usuwa je z głowicą odczytująco-zapisującą. Jeśli więc usłyszysz zgrzytliwy dźwięk dochodzący z dysku twardego, wyłącz go tak szybko, jak to możliwe ponieważ głowica będzie nadal uszkadzać talerze i usuwać dane, dopóki tego nie zrobisz.

Kliknięcie

Tak, klikanie jest normalne, ale powtarzające się głośne klikanie jest zwykle oznaką awarii głowicy . Zasadniczo ciągły dźwięk kliknięcia wynika z tego, że dysk konsekwentnie próbuje ponownie uruchomić się po błędzie, musisz wyłączyć komputer tak szybko, jak to możliwe.

Pikanie

Jeśli po włączeniu komputera dysk twardy emituje sygnał dźwiękowy, ale nie wydaje dalszych dźwięków, prawdopodobnie trzpień obracający talerze dysku się zaciął.

Dbając o dysk dbasz o bezpieczeństwo danych zapisanych na jego talerzach. Jeśli masz problem z rozpoznaniem uszkodzenia to nie męcz dysku tylko zadzwoń do specjalistów, oni bezpłatnie zrobią analizę i poinformują Cię o kosztach operacji odzyskiwania danych.